Kendinizi Bakış Açınızı Değiştirmeye Zorlayın!

İçerisinde bulunduğumuz ya da bulunmaya zorlandığımız çevrelerde, çevremiz ne ise görürüz ki biz de onlara benzemeye başlarız. Bunu bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diyebiliriz de… Bu daha çok karakter açısından kullanılan bir söz, zaten benim söyleyeceklerim de belki biraz karakterinizle alakalıdır.

Bu yazımda, bakış açısından, getirdiklerinden ve götürdüklerinden bahsetmek istiyorum. Ayrıca, bakış açısıyla içerisinde bulunduğumuz çevrenin ne kadar da birbirleriyle bağlantılı olduğundan!

İçinde yaşadığımız Türkiye toplumunun durumundan, gelir dağılımının dengesizliğinden sanıyorum ki haberdarız? Türkiye ‘de büyük pastayı her zaman, büyüklerin (!)(Türkiye diye daralttığıma bakmayın, bir çok yerde bu böyle) yediğini ve bu büyüklerin de nüfusun çok küçük bir kısmını oluşturduğunu göz önünde alırsak, çok zengin ve parayı nasıl kullanacağını bilen insanlar içerisinde yer alma ihtimalimiz oldukça düşük. Bundan dolayı, bakış açımız da paranın zor kazanıldığı, çok fazla para kazanmanın mümkün olmadığı, zengin olmanın hayal olmaktan öteye gitmeyeceği, sadece illegal işler yapan kimselerin zengin olduğu yönünde oluyor. Ne kadar da sığ bir bakış açısı değil mi?

Hayır arkadaşım… Zengin olmak ulaşılmaz bir hayal değil!

Aklınızdakini değiştirmek gibi olmasın…Para zor kazanılmıyor aslında!

Evet illegal işler iyi para kazandırıyor olabilir. Ama her zenginlik için illegal işler yapmak gerekmiyor!

Peki neden böyle düşünüyoruz? Çünkü çoğumuz ultra zengin veya zengin (ortalamanın üstünden bahsetmiyorum) bir aile içerisinde büyümedik ve doğal olarak onlardaki bakış açısına sahip değiliz. Bizim dedemizin babası da ortalamada, belki daha altında olduğundan dolayı, dedemizi o bakış açısıyla yetiştirmiş. Dedemiz de babamıza veya annemizi. Bundan dolayı böyle sığ bir bakış açısına sahibiz.

Etrafımdakilere baktığımda, aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz, buna da şükret, fazla para zarar getirir tarzında söylemler duyuyorum. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Elbette ki elimizdekilere şükredeceğiz (ben inançlı bir insanım), aza da kanaat edeceğiz! Fakat şöyle olacak doğrusu. Elimizdekilere şükredip, daha fazlası için ne yapabiliriz bunu düşüneceğiz. Aza kanaat etmesini bileceğiz ama bu bizi daha çok kazanmaktan alıkoymayacak!

Zengin bir çevrenin içerisine doğmamış olabiliriz. Ama değerli dostum bu bizi zengin olmaktan alıkoymamalı! Lütfen, kendini bakış açını değiştirmeye zorla. Bunu üniversite okuyarak yapamazsın emin ol. (en azından benim dediğim tarzda bakış açısını)

Oku ! Araştır ! Düşün…

Bir başka yazımda görüşmek üzere, en içten duygularımla!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Kendinizi Bakış Açınızı Değiştirmeye Zorlayın!, 4.7 out of 5 based on 3 ratings
Kendi bakış açından bahsetmek ister misin?

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?