Bana Kim Olduğumu Öğreten Adam

Hayatımın her dönemeci bir çok insan gibi aynı olmadı. Karakter yapım, düşünme şeklim… Kabul etmeliyim, sıradan değildi. Ama yanlış belki eksik giden bir şeyler vardı. Çünkü her şeyin öncesinde, karakterim ve düşüncelerim bana zarar veriyordu.  Değişmem gerekiyordu, önceliklerimi belirlemem gerekiyordu, içerisinde yaşadığım duygusal buhran yok olmalıydı. Hayatım bana fayda sağlamalıydı… Ne yaparsam yapayım, bunu düzeltmeye gücüm yetmiyordu. Benden çok daha tecrübeli, hayata dair faydacı anlayış güden birine ihtiyacım vardı. Bundan uzun sayılabilecek bir süre öncesinde.

Ve hayat rastlantı eseri demeyeceğim, karşıma bir insan çıkarttı. Bakış açısıyla, karakteriyle ve düşünme tarzıyla her zaman saygı duyduğum ve kendime örnek alabileceğim ender insanlardan birisiydi karşıma çıkan. Bana yeni bir karakter verdiğini söyleyemem. İçimde sakladığım bir şeyi çıkartmıştı. İsteyerek mi yaptı bunu yoksa istemeden mi hiç bir fikrim yok. Hayatıma vurduğu damga, her gün, her gün benim yanımda. Başarılarımı tetikleyen adam olarak, ki ben ona üstadım diye hitap ederim, bugüne kadar ki başarılarımda, düşünsel anlamda gelişimimde çok büyük bir pay sahibi. Daha neleri tetiklediğini, gün be gün daha net görüyorum. Kendisine minnet borcum var.

Minnet borcum var çünkü, ondan sonra hayatım hiç aynı olmadı. Hayatım bana fayda sağlamaya başlamış, düşünce ufkum hiç beklemediğim kadar gelişmiş, karakterim istediğim gibi şekillenmişti. Zaten, hayatımda iyi diye tabir edebileceğim ne olduysa, yaşamış olduğum bu büyük değişimden sonra başladı.

Bu insan, Ezel dizisindeki Ramiz dayı (Allah rahmet eylesin.) Ezel için kimse benim için o. Carlos Castenada ‘nın kitabındaki Don Juan, Carlos için ne ifade ediyorsa benim için o… Bu örnekleri çoğaltabilirim. Ama gerçek hayatta da böyle şeyler yaşandığını bilmenizi isterim. Kendimi örnek vererek…

Size şunu sorabilir miyim?

İnsanların sizi etkilemesine izin veriyor musunuz? Yani birisi gelip, hayatınızı şekillendirmek istese buna izin verir misiniz? Sanıyorum, bu benim karakterimle alakalı bir durum. Ben insanların çoğu zaman bende bir iz bırakmasına izin veririm. Bundan dolayı başıma iyi şeyler de gelir, kötü şeylerde. Ama iyiler, kötülerle karşılaştırıldığında çok daha önde.  Eğer ben buna açık birisi olmasaydım, korkarım ki hayatıma hiç bir fayda sağlamayan duygusal buhranım devam ediyor ve ben hiç bir şey yapmıyor olurdum!

Hayatta, uzaktan bakıldığı zaman çok küçük, ama yanında olduğunda ve kendisini göstermeye başladığında çok büyük ayrıntılar var. Yaşadığımız büyük olayların aksine, hayatımızı iyi veya kötü yapan bu ayrıntılar. Öyle sanıldığı gibi, bir hayat baştan aşağı bir anda değişmiyor. (çok nadir istisnalar var elbet)

Eğer hayatınızı gerçekten değiştirmek, kötüyü iyi yapmak istiyorsanız… Ayrıntıları gözden geçirmelisiniz. Kiminle konuştuğunuz, kiminle tanıştığınız, kimin size ne söylediği… Bunlar hayatınızı ciddi anlamda değiştirebilir. Bana kim olduğumu öğreten adam, benim için varsa, sizin için de olmalı, orada bir yerlerde tecrübelerinden faydalanabileceğiniz birisi muhakkak vardır. Fırsatları kollamalısınız. Bunların olması için, koşulları oluşturmalı, zihinsel anlamda yeniliklere açık olmalısınız.

Hayatta sürekli öğrenebileceğiniz yeni bir şeyler vardır, önemli olan kimden, neyden ne öğreneceğinizi bilmek, hazmetmektir.

Yazımı bitirirken, üstadıma buradan selam, saygı ve sevgimi sunuyor kendisine yeniden ve yeniden teşekkür ediyorum.

Bir başka yazımda görüşmek üzere!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (11 votes cast)
Bana Kim Olduğumu Öğreten Adam, 4.5 out of 5 based on 11 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

1 fikir paylaşımı var.

  1. Adın 20 Kasım 2015 at 22:45

    Gerçeklik yɑptığımız yorumdɑn bɑşkɑ şey değildir.

    Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?