Büyük Düşün… Küçük Başla. Şimdi Harekete Geç!

Hayaller, büyük projeler, riskler…Kimilerimiz büyük hayaller kurar.Kimilerimiz de yıkılmasın diye küçük hayaller…Her iki noktada da, kendimizi günün bir kısmında hayal kurarken buluruz. (Hayal kurmuyorsanız eğer, ciddi bir sıkıntınız var demektir.O konuya hiç girmeyeceğim.)

Kurduğumuz hayaller, karakterimizi belirler.Yaşayacağımız yaşam standartlarından tutun da, hayatımızı geçireceğimiz kişiye kadar…Yetiştireceğimiz ya da yetiştirdiğimiz çocuklara kadar her şeyi hayallerimiz belirler.Çoğu zaman, kurduğumuz hayallerin, hayatımızı belirlediğinin farkına varmayız bile!Hayal deriz… Unutur geçeriz.Büyük düşünmenin, büyük adamlara göre olduğunu düşünürüz bazen.Bu da bizi kendimiz için belirlediğimiz küçük sınırlarımızda yaşamımızı bitirmeye götürür.Ne acı!

Küçük başlangıçlar yaparız hayatımıza, büyük planlar kurmadan.Yaptığımız küçük başlangıçlar, gözümüze büyük gözükmeye başlar.O dahi yıkılır gider.Büyük düşünüp, küçük başlamamız gerektiğini unuturuz.

Deriz ki, elime hiç fırsat geçmedi ki!Bana hiç şans verilmedi…Üzgünüm, ama yapabileceğim bu! Ne yani, ya hiç olmasaydı?Buna da şükür. Şükür elbette! Dediklerimiz, kendimizi teselli etmek içindir.

– Elimize fırsatlar geçmiştir, görmemiş oluruz.

– Şans yüzümüze gülmüştür, biz ona gülmemiş oluruz.

– Büyük düşünmüşüzdür, yıkılacağından korkup, kendimiz yıkmış oluruz.

– Başlamak için uygun zamanı bekliyoruzdur, uzuuun zamandır…

Başlamaya ya maddi imkanlarımız el vermez, ya çevremiz el vermez, ya kendi kendimize el vermeyiz!

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

Aldous Huxley

Potansiyel mutluluklarımızdan vazgeçtiğimizin farkına varmayız!

Dostum, bir çoğumuzun eline uygun fırsatlar geçmiyor emin ol. Tek değiştirmemiz gereken şey, nasıl düşüneceğimizi öğrenmek.Çevremizde, kapalı kutular arasına sıkışmış bir çok insan var.Etkileniyoruz!Kutudan çıkıp baksak, gökyüzünü görürüz, kendi ufkumuzu görürüz. Hiç bir son olmadığını görürüz!

Bu bizim yaşamamız için gereken umuttur.

Büyük başlangıçlar yapmamıza gerek yok… Büyük düşünmeye ihtiyacımız var. Kendi ufkumuzun, dünyanın ufku olmadığını bilmeye ihtiyacımız var! Büyük düşündükten sonra, büyüğe küçük küçük ilerlemeye ihtiyacımız var bizim! Standartlarımızı gözümüzde yükseltip, merdivenlerden çıkmaya ihtiyacımız var.

ŞİMDİ BAŞLAMAYA İHTİYACIMIZ VAR BİZİM.SENİN ŞİMDİ BAŞLAMAYA İHTİYACIN VAR!

Harekete geçmek için, büyük bir zaman aralığına ihtiyacımız kesinlikle yok. İnsan ömrü ne yazık ki çok kısa… Bu kısa ömre, ne kadar büyük mutluluklar sığdırabilirsek, ne kadar büyük başarılar koyabilirsek bu hayatın içine, o kadar iyi oynamış oluruz! Nereden başlaman gerektiğini bilmiyor musun? “Hedef Doğrultusunda Öğrenmek – 7 Soru Tek Hedef” başlıklı yazımı okumanı tavsiye ederim.

Elinde başlamak için ihtiyacından fazla şeyin olduğunu unutmamalısın. Duraklama yapmadan, küçük başlangıçlar yapmalısın! Bu küçük başlangıçları yaparken, büyüğe doğru ilerlediğini bilmelisin.

BÜYÜK DÜŞÜNMELİSİN

BÜYÜK DÜŞÜN >> KÜÇÜK BAŞLA >> ŞİMDİ HAREKETE GEÇ

YOL SENİN!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (9 votes cast)
Büyük Düşün... Küçük Başla. Şimdi Harekete Geç!, 5.0 out of 5 based on 9 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?