Hedef Doğrultusunda Öğrenmek – 7 Soru Tek Hedef

Her gün bir şeyler öğreniyoruz ya da öğrenmek zorunda bırakılıyoruz. Bu öğrenme sürecinde, bir çoğumuz ne kadar çok öğrenirsem o kadar başarılı olurum veya hayatıma fayda sağlarım diye düşünüyor. Hayat bir öğrenme sürecidir evet. Lakin göz ardı ettiğimiz bir şey var, o da amaçlarımız doğrultusunda öğrenmediğimiz.

Şimdilerde bilgiye çok hızlı ulaşabiliyoruz. Google baş tacımız oldu. Milyonlarca bilgi kütüphanesinin arasında, bize istediğimiz şeyi getiriyor. Dört bir tarafımız bizlere bir şeyler öğretmek istiyor. Çok hızlı okumak ister misiniz? Bir lider gibi düşünmek ister misiniz? Geleceğin mesleği hakkında eğitim görerek rakiplerinizi sollayın! Biz istesek de istemesek de aslında her günü aslında bilgi edinerek geçiriyoruz. Zihinlerimiz tam anlamıyla bilgi çöplüğüne döndü, dönmek üzere…Peki bundan ne fayda sağlıyoruz?

Yazının başlığını, amaçlar doğrultusunda öğrenmek diye belirledim. Ama burada eksik bir şey var, amaçlar doğrultusunda öğrenmemiz için önce bir amacımızın olması gerekir. Ne yazık ki çoğumuzun bir amacı yok! E bir amacımız olmadığına göre de, her şeyi öğreniyoruz. Sunulan bilgiler arasında seçici olmamız da bu durumda mümkün gözükmüyor. E haliyle, bundan fayda da sağlayamıyoruz. Çok şey bilip, hiç bir şey yapamadan bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz. Sanıyoruz ki çok bilmek iyidir, zihni dinç tutar. Fikirlerimiz daha kesin olur, dimağımızda her konuda konuşacak bir şey bulunur. Belki evet, ama pratik olarak hiç uygulanmamış olan bilgi, sadece bilgi olur. Ayaklı kütüphane olmanızın lüzumu yok, artık her yer kütüphane sonuçta. Bizim uygulanmış, tecrübeyle sabitlenmiş bilgilere ihtiyacımız var.

Belirlememizi istediğim amaç, zengin olmak, başarılı olmak gibi amaçlar kesinlikle değil. Bu elbette bir amaçtır. Ama sonuç amaç diye belirleyebiliriz bunları. Olması gereken şey, bir merdiven şeklinde amaç belirlemek. Bütünden parçaya da inebilirsiniz, parçadan bütüne de çıkabilirsiniz. Dikkatinizi çekerim ki, hangi yolu seçerseniz seçin, parçadan bütüne ya da bütünden parçaya… İkisinde de “parça” vardır. Ve bizim için önemli olan, parçayı belirlemektir. Şöyle ki;

  1. Ne istiyorum?: Zengin olmak istiyorum.
  2. Bunu nasıl yapabilirim?: Ticaret bunun için ideal gözüküyor.
  3. Sermayem var mı?: Hayır yok.
  4. Peki sermayem olmadan nasıl ticaret yapabilirim?:  Bunun için insanların ihtiyacı olan bir hizmeti sunarak sermaye edinebilirim.
  5. Sermaye edinmek için hangi hizmeti sunmalıyım?:  (Bu noktada hizmet kollarını incelemeniz gerektiğini farkedersiniz. Bilişim sektörü bunun için idealdir. Bu noktada ne yapmak istediğinize karar verirsiniz.)
  6. Sunacağım hizmeti nasıl öğrenebilirim?:  Bu hizmet için yazılmış kitapların olduğunu, kursların açılmış olduğunu görürüm, internet üzerinde de bu konuda bilgiler vardır. (Nasıl öğrenmek istediğinize karar verirsiniz.)
  7. Ne zaman öğrenmeye başlayacağım ve ne kadar sürecek?:  Bu noktada planlamaya başlarsınız. Ve amaçlarımız doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki soruları istediğiniz gibi değiştirerek de kendinize sorabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, ne istediğinizi ve sonuca nasıl ilerleyebileceğinizi daha net görebilirsiniz. Böylece, zihninizi sadece tek bir şeye odaklayarak, yine zihninizin bilgi çöplüğüne dönmesini önlersiniz ve öğrendiğiniz her şey size fayda sağlar.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.1/5 (14 votes cast)
Hedef Doğrultusunda Öğrenmek - 7 Soru Tek Hedef, 4.1 out of 5 based on 14 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?