Mesai Saatleri Dışındaki Tutumunuz Geleceğinizi Belirler

Hayatımızı idame ettirmemiz için bir çoğumuz istemediğimiz işlerde çalışırız. Belki de istediğimiz bir işte çalışıyoruzdur, fakat “daha fazlası, daha iyi bir yer, daha iyi bir imkan…” düşünceleri aklımızı kurcalıyor da olabilir. Hangi durum olursa olsun, günümüzün çok büyük bir çoğunluğu istemediğimiz ya da daha fazlasını istediğimiz o işte geçer.

İşten çıkıp daha iyi imkanlar için çaba sarf etseniz, umut etseniz başarıya ulaşana kadar geçen süre zarfında sizin ihtiyaçlarınızı kim karşılayacak? Hadi işten de çıktık diyelim, ya başarıya ulaşamazsak da elimizdekini de kaybedersek?

Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık dedikleri şey bu olsa gerek. Ama gerçekten hiç bir şey yapamaz mısınız? Düşünsenize… Hayatınızın sonuna kadar size yeterli gelmeyen maddi imkanlarla boğuşmak zorunda kalacaksınız! Üstelik emekli olduğunuz dönemi saymıyorum bile. Sahi, televizyonlarda emeklilerle alakalı haberleri görmüyor olamazsınız?

Yeterince içinizi kararttım. Halbuki siz bunları biliyordunuz, ama bilmezlikten geliyordunuz.  Önceki satırlarda size bahsettiklerimi, mesai bitiminizde geleceğiniz için hiç bir şey yapmadığınızı düşünerek yazdım. Yani asıl noktayı gözden kaçırdığınızı bilerek.

Mesai saatleri dışındaki tutumunuz geleceğinizi belirler.

Nasıl yani? Zaten günde 12 saat çalışıyorum, bundan daha büyük nasıl bir tutum gösterebilirim ki?

İzin verin, size Henry Ford ‘dan bahsedeyim biraz. Ford Motor Company ‘nin kurucusu olur kendisi ve siz bunu zaten biliyorsunuz. Bilmediğinizi düşündüğüm şey ise, Henry Ford ‘un maddi durumu çok da iyi olmayan bir çiftçinin oğlu olduğu, uzun sayılabilecek bir dönem boyunca bir araba fabrikasında işçi olarak çalıştığı, geceleri daha fazla para kazanmak için bir saat dükkanındaki saatleri tamir ettiğiydi.

Sizce bu adam, günde 12 saat çalışan bir işçiyken, nasıl olmuştu da Ford Motor Company ‘i kurmuştu? Bir deha mıydı? Elbette öyleydi ama bildiğiniz anlamda değil. Henry Ford, benzinle çalışan motoru icat etmemişti, şasiyi ya da otomobili de o icat etmemişti. Hatta montaj makinası da onun icadı değildi. Onun bir deha olması bana kalırsa “fayda gözeterek düşünmesi” nden ileri geliyordu. Onun dehası mesai saatinin bitişini kendisi için bir başlangıç olarak görmesinden ileri geliyordu.

Yazımı, bu dehanın bir sözüyle sona erdirmek istiyorum.

Hiç yorulmazdım. Yaptığım işi her zaman zevk alarak yapardım. Her zaman da enerjim olurdu. Hiçbir iş zor değildir. Bir insan sabah akşam işini düşünmelidir. Eğer hep işçi kalma niyetindeyse iş bitiş düdüğü çaldıktan sonra işini unutabilir. Ama eğer ilerlemek istiyorsa, düdüğün düşünmeye başlaması için bir çağrı olduğunu bilmesi gerekir. Yılmadan düşünen ve çalışan insan başarılı olacaktır.

Henry Ford

Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle, fikirlerinizi yazmaktan geri durmayın lütfen!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.4/5 (7 votes cast)
Mesai Saatleri Dışındaki Tutumunuz Geleceğinizi Belirler, 3.4 out of 5 based on 7 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

1 fikir paylaşımı var.

  1. belma 2 Şubat 2014 at 00:42

    Belkide butun soru insanin neyi severek yaptigini bulmasidir…ne yaparsa zamani saymaz resim yazi motor tamiri her neyse..birlikteliklerde de cok sevdigimizi severiz ne dese sevmekten vazgectigimizde ayriliriz aslinda baska hic bir sebep yoktur…

    Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?