Ne Kadar Güvenlik O Kadar Özgürlükten Feragat

Daha bundan bir kaç gün öncesinde, Robert KIYOSAKI ve Donald TRUMP ‘ın birlikte yazdıkları “Zengin Olmanızı İstiyoruz” adlı kitabı bitirdim. Bilmeyenler için yazarlar hakkında kısa bir bilgi vereyim. Robert KIYOSAKI nasıl zengin olacağınızı öğreten bir öğretmen (!), Rich Dad şirketinin kurucu ortağı, girişimci ve yatırımcı. Kısaca bir “milyoner”. Donald TRUMP ise dünyaca ünlü bir müteahhit. Kendisinin inşa ettiği bir çok gökdelen mevcut. Trump Tower ile özdeşleşmiştir kendisi.O da bir “milyarder”  İkisinin de zengin olduğunu görmemize rağmen, aralarında bir uçurum olduğunu görebiliyoruz. Fakat Robert, Donald ‘a göre çok daha göz önünde bir insan. Kitapları milyonlarca adet sattı. Belki Zengin Baba kitapları serisini denk gelmiş de okumuşsunuzdur.

Şimdi diyeceksin ki, bu kitapla yazdığın başlığın ne alakası var? Okuduğum bu kitapta, insanların iş güvenliği konusundaki ihtiyaçlarından bahsediliyor. Ve diyor özetle diyor ki kitap, iş anlamında 4 bölüm vardır. Çalışanlar , küçük işletme, büyük işletme ve yatırımcı. Sırasıyla çalışanlar >> küçük işletme >> yatırımcı >> büyük işletme ‘ye doğru yol aldığınız süre içerisinde sabit maaş gibi unsurlar ortadan kalkıyor. Girdiğiniz risk ve kazanç artıyor. Ve o kadar da özgürleşiyorsunuz.

Özgürleşmek konusunu şöyle açıklayabilirim. Yaşladığınızda devletin size bakacak olacağını ümit etmeniz bir güvenlik ihtiyacıdır. Bu güvenlik ihtiyacınızdan dolayı devlette veya özel işletmede çalışan olmayı, sabit maaş almayı, sigorta primlerinizin düzenli olarak yatmasını temenni edersiniz. Zamanı geldiğinde emekli olmayı ve düzenli olarak maaşınızı da almayı elbette…Siz bunları ve belki daha fazlasını temenni ettikçe ve çemberinizi bu kadar daralttığınız müddetçe “özgürlük” kavramından yoksun olmaya başlarsınız. Kimileri için bu güzeldir. Çünkü bunu temenni eden insanların Dünya görüşü belki biraz daha dardır. Güvenlik anlayışı her durumda ön plandadır ve riske girmeye meyilli değillerdir. Belki paralarını korumak adına uzun vadeli yatırım fonlarına yatırım yaparlar vs. Dikkatinizi çekiyorum, bu kişiler para kazanmak için değil, paralarının değerini kaybetmemesi için yatırım yaparlar.

Herkesin kararı kendinedir, siz bir çalışan olabilirsiniz ya da bir küçük işletme sahibi. Ama şunu tekrar ve tekrar belirtmek isterim. Ömür hakikaten çok kısa ve yapılabilecek bir çok şey var. Para demek her şey demektir. (Önce sağlık elbette.) Sabit, kimilerine göre küçük sayılabilecek ölçülerde bir maaşla, kazandığınızın altında harcayıp sürekli tasarruf etmeye çalışarak bir ömür neden harcanır ki? Kimilerine göre iş işten geçmiş olabilir. Düşündüğüm zaman benimde 2-3 çocuğum olsa benim de bunu temenni etme gibi bir ihtimalim olabilir. Fakat bakmakla yükümlü sadece kendinizseniz, bir çalışan olarak nereye kadar devam edeceğinize bir karar vermeniz gerekebilir.

Sonuç olarak yeniden söyleyebilirim, “Ne kadar güvenlik… O kadar özgürlükten feragat!” tekrar düşünün derim.

utkuyilmaz imza

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Ne Kadar Güvenlik O Kadar Özgürlükten Feragat, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Senin güvenlikle alakalı tutumun nedir? Yaşlılığına kadar geçen sürede bir şeyler yapmayı mı tercih edersin yoksa yaşlandığında devletin sana bakmasını mı temenni ediyorsun? Yazıyla ve konuyla ilgili yorumlarını merak ediyorum.

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?