En Son Ne Zaman Başarısız Oldunuz?

Başlığa bakıp saçma olduğunu düşünmeyin lütfen! Ve bu soruya, yazının devamını okurken cevap verin. Dürüst olun kendinize karşı… Sahi? En son ne zaman başarısız oldunuz?

Bu soruyu kendime sorduğumda, sanıyorum ki bundan 3 yıl öncesiydi. Afalladım… Ne zaman başarısız oldum dedim kendi kendime, ne zaman, ne zaman… Ortaya çıkan sonuç içimi karartacak cinstendi. HİÇ BAŞARISIZ OLMAMIŞTIM! Hayatım boyunca, kendimi kötü hissettiğim nadir anlardan birisiydi sanırım. Neden diye sorabilirsiniz, başarısız olmamayı kim istemez ki? Öyle değil işte…

Başarısız olmamıştım.Bunun sebebinin ne olduğunu uzunca bir süre düşündüm. Gerçekten sürekli çok iyi işler çıkartmıştım da mı başarısız olmamıştım, yoksa hiç bir şey yapmamış mıydım? Kayda değer hiç bir şey! İkisi arasında gidip gelmeye başladım.Neler yaptığımı düşündüm.Vardığım sonuç şuydu; “Kendim için önemli olabilecek hiç bir şey yapmamıştım! Kendime hiç bir katma değer koyamamıştım.”

Bir kaç gün bunu düşünmekten, gözüme uyku girmedi. Saçma sapan şeylere vakit ayırdığımı, pratik anlamda kendi hayatıma bir değer katamadığımı gördüm. Bu soruyu kendime geç de olsa sormuştum. Siz en son ne zaman başarısız oldunuz?

Sonra söz verdim kendime. Başarısız olacağım şeyler yapmalıydım.En azından kendim için önemli olabilecek şeyler yaptım diyebilmeliydim kendime!

Peki ya ondan sonra…

Seri bir şekilde başarısızlık girişimlerinde bulundum.Kendim için önemli olacağını düşündüğüm her şeye girişiyordum.Defalarca başarısız olmuş, defalarca yeni başlangıçlar yapmıştım.Sonra önemli bir sonuca vardım.

İnsan başarısız olmayı denemeliydi, başarılı olmayı değil. Sonuçta kişi bir çok şeyi başarısız olmaktan korktuğu için yapmıyordu. Aradan zaman geçtikten sonra, hiçbir şey yapmadığının farkına bile varmıyordu. İnsan kendisine, ben en son ne zaman başarısız oldum diye sormuyordu!

Ancak, başarısız olmayı isteyerek farklı şeylere denemeye başlayınca, hakikaten başarısız olduğu şeyler de oluyordu, başarılı olduğu şeyler de. Başarısızlıklarından istemsiz olarak bir şeyler öğrenmeye başladığı zaman, bir sonraki başarısızlık deneyimini başarıya dönüştürüyordu.

Kendinize başarısız olmanız için şans verin! Başarısız olmanız için kendinize onlarca şans verin… Ve hayatınız değişsin. Benim hayatım başarısız olmak isteyerek başarılı bir yönde ilerlemeye başladı. Kendime sorduğum tek bir soru, benim hayatımı baştan sona değiştirdi.Sizin neden değiştirmesin ki? Hayatınız hiçbir istikamette ilerlemiyorsa, hayatınızın bir anlamı yoktur. Başarısız olun ya da başarılı olun hiç fark etmez.

SEN EN SON NE ZAMAN BAŞARISIZ OLDUN?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (13 votes cast)
En Son Ne Zaman Başarısız Oldunuz?, 4.5 out of 5 based on 13 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

7 fikir paylaşımı var.

 1. Adınbanu 20 Kasım 2013 at 12:06

  Merhaba
  Yazıyı okuduktan sonra vardığım sınuç şu ki kontrollü bir şekilde başarısız olmaya çalışmışsınız. Gerçekten risk alarak başarısız olsaydınız yaşadığınız kayıplar sonucunda kullanacağınız ifadeler bu kadar coşkulu olmazdı. Kaldı ki gerçekten başarısız olduğunuzda hayatınızda bırakın coşkuyu neşe bile kalmıyor.. Gerçek başarısızlıklar yaşamamanız dileğiyle….

  Cevapla
  • Utku YILMAZ 20 Kasım 2013 at 19:39

   Selamlar,
   Aslında benim yazıda odaklandığım nokta başarılı olmak ya da başarısız olmak değil, ortaya başarılı veya başarısız olacak bir şey koymak. Yani harekete geçmek.Evet kontrollü bir şekilde başarısız olmaya çalıştım bu doğru. Ama sizin riskten kastınız nedir?Bana kalırsa mantıklı olan risk, başarısız olunsa bile toparlanabilmesi gereken bir şeydir.Bu üç yılda sürse, altı yılda sürse bir şeyi değiştirmez.Yani o riskten sonra, tekrar riske girilebilmeli diye düşünüyorum.Kullandığım ifadeye gelecek olursak, buna karakter diyebiliriz.Her insanın başarısızlık karşısında aynı tepkiye vermesini beklemek doğru değil sanırım?Benim düşünce tarzıma göre başarısızlık sonuç değil, tekrar bir başlangıçtır.Sanıyorum ki, siz başarısızlığı kendi zihninizde sonuç olarak nitelendirdiğiniz için, kullanmış olduğum ifadeleri garipsediniz.
   Düşüncenizi paylaşarak beni çok mutlu ettiniz.Teşekkür ederim, bu arada sizin yazdıklarınız çok güzel.Yazdıklarınızı okumaktan keyif alacağım.Hoşçakalın.

   Cevapla
   • Adınbanu 10 Aralık 2013 at 11:09

    Bugün yazdıklarımı okuyunca aslında istemeden sert ifadeler kullanmış olduğumu garkettim. Gerçekten üzüldüm. Çünkü yorumu yaparken ki ruh halim hiç de iyi değildi. Som üç yılda bir iki kere risk aldım ve karşılığında kabus gibi bir iki yıl geçirdim. Hala da sonuçlarını yaşıyorum. Üç yıl önce olsa yazınıza çok farklı yorum yazardım. Gerçek şu ki aldığınız risklerin olumsuz sonuçlarını sadece siz değil sevdikleriniz de yaiıyor ve bedel ödüyorsa tekrar risk almak imkansız hale geliyor. Pasifize oluyorsunuz. Yazının ana fikrini kaçırdığımı sanmayın. Neydi o güzel söz hiç başarısızlık yaşamayan birisi aslında hiç yaşamamıştır. Değil mi:)
    Bu arada yazdıklarımla ilgili güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın

    Cevapla
 2. Serkan 7 Şubat 2014 at 23:52

  Bu yazının anahtar kelimesi bence harekete geçmek, ki sizde belirtmişsiniz.
  ancak harekete geçtiğimizde daha fazla neler yapabileceğimizi, ondan sonra ne olacağını görebiliyoruz. benimde hala yapmadığım şey harekete geçmek 🙂
  İyi geceler..

  Cevapla
  • Utku YILMAZ 8 Şubat 2014 at 00:07

   Doğru sonuç; harekete geçmek. Kesinlikle haklısınız. Harekete geçmek oldukça zor ve evet harekete geçtikten sonra devamını görebiliyoruz. Ama ondan sonra bir problemle daha karşı karşıya geliyoruz. Motivasyonu sürdürebilmek : ) İyi geceler…

   Cevapla
 3. Ayperisi 17 Aralık 2015 at 09:51

  Aslında yabancı yazarları bilgeleri takip etmenin sadece bizi başlangıç noktamıza geri götürdüğüne inanıyorum. Bizim dini inancımızı büyük düşünürlerimiz ve İslamiyetin önde gelenleri yani gerçekten Allah yoluna kendini vermiş düşünürlerimizi anlamaya çalışmak İslamiyeti kalben ve gerçekten inanarak yaşamak, zaten sıfır noktasındaki arınmaya bizi götürüyor temennisindeyim. .. Sıfır noktasına gelmek için Joe VİTALE ne diyor beni affet (estağfurullah) teşekkür ederim (elhamdülillah) seni seviyorum ( zaten sevgi iyilik ve merhamet dinimizin direği) bütün bunları bizler zaten Müslümanlığımız gereği yapıyoruz önemli olan bunu yürekten kalpten yapabilmektir . Mesela Mevlana en yakın tarihten verebileceğim bir örnek Ne zaman gökyüzüne bir nefes, bir dua gönderdin de ardınca ona benzer iyilik görmedin? der. Ve daha bir çok sözlerle duanın bir enerji olduğu ve Allah ın bu enerjiyi muhakkak bize geri gönderdiğini bilmek anlamak için Kuran-ı Kerim okumak belki anlamak için biraz tasavvuftan esinlenmek çok daha kolay olacaktır. Bizim gideceğimiz nokta aynı iken farklı bir yol arayışına gitmek sadece İlahi huzuru geciktirmekten başka bir şey sağlamayacağını düşünüyorum. Kitabı okudum anladım ve yorumladım. Bütün her şeyi üstüne almak konusunda ise yine dinimiz gereği sana taş atana sen aş at gibi bir deyimle açıklayayım en çok kızdığımız zamanlarda gerçek inanlardan sak eğer hep ne deriz Allah ım sen onu ıslah et deriz onun sorumluluğunu almak onun adına tanrıya yakarmak budur. Umarım hepimiz İlahi huzuru bulur ve Kuran-ı okuyarak uygulayarak içimizdeki huzuru tüm evrene yayabiliriz.

  Hep huzurlu kalabilmeniz niyeti ile
  Ayperisi

  Cevapla
 4. Can YİĞİTEROL 27 Aralık 2015 at 01:23

  Acaba demek başarısızlıktır.

  Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?