Okumadan Zengin Olunur mu? Okuyup Zengin Olunur mu?

Düşünce yapınızda okumakla zengin olmak aynı cümle içerisinde geçiyorsa, ne okuyarak ne de okumadan zengin olunmaz. Yazıya tam ortasından başladığım için üzgünüm, ama artık okumak konusunda o kadar dolmuşum ve o kadar öfkeliyim ki! Ebeveynlerinin çocukların, doğduklarından itibaren, devletlerin dayattığı eğitim sistemini tamamlamaları için gösterdiği üstün çabaya da hayret ediyorum doğrusu. Elbette eğitim gerekli, hatta sistemleşmiş eğitim sisteminde gidilebildiği yere kadar gidilmeli. Fakat, hayatın, para kazanmanın sadece bundan ibaretmiş gibi gösterilmesini yanlış buluyorum.

Bu söylediklerimden, benim hakkımda “bu adam okuyamamış, tembelin önde gideniymiş, okuyanlara bo* atıyor” tarzında bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Üzülerek söylüyorum ki, günümüz eğitim sistemi ne gerektirdiyse (ilkokul, orta okul, iyi bir lise, iyi bir üniversite) sırasıyla tamamladım ve tamamlamaya devam ediyorum.  Kimisi ön görülenden uzun sürdü, kimisi daha da uzun sürecek.

Konumuz bu değil. Diyordum ki, düşünce yapısı ve okumak (klasik anlamda) aynı cümle içerisinde olmamalı. Bunun sebebi, bir çok devletin eğitim sistemi içerisinde hiç gerekli olmayanı, gerektiğinden fazla veriyor olmaları ve asıl gerekli olanı hiç bir şekilde vermiyor olmaları. Asıl odaklanılması gereken nokta bu.

Burada üzerimize düşen görev, kendimiz için çizdiğimiz yolda (çizmediyseniz çizin lütfen) , bizim için gerekli olanları ayıklayıp öğrenmek. Bana kalırsa asıl okumak budur. Eğer hakikaten zengin olmak (gereğinden fazla maddi imkana sahip olmak) istiyorsanız yapmanız gereken de budur. Araştırmacı olmalı, fırsatları kollamalısınız.

Tüm bu söylediklerimden, isteği iyi bir üniversite bitirip, iyi bir iş içerisinde, mümkün olan en iyi kariyeri yapmak isteyenleri çıkartıyorum. Dünya ‘nın iyi mimarlara, doktorlara ve diğer bir çok alanda iyi kariyer yapmış insanlara ihtiyacı var.

Fakat takdir edersiniz ki, konumuz zenginlik. Ve benim gözümde “zenginlik olmak”, insanın her şeye en başından başlayıp, kendi imkanları, kendi aklını kullanarak maddi imkanını elde etmesi ve çoğaltmasıdır. Kendi işini kurması, kendisini kendisinin büyütmesidir.

Sonuç olarak, eğer zengin olmanın yollarını arıyorsanız, klasikleşmiş eğitim anlayışını düşünce yapınızdan çıkartmalı ve düşünce sürecinize öyle devam etmelisiniz.

Şunları lütfen kendinize sorun,

Soru 1: Neden alanında oldukça iyi yerlere gelmiş ve zengin olmuş kimseler iyi bir üniversite mezunu değil, belki bir çoğu üniversite mezunu değil? Neden kendileri üniversite mezunu olmadıkları halde işe üniversite mezunlarını alıyorlar? (gözünüzün önü açılsın)

Soru 2: İlerisi için düşündüğünüzde, siz bir işi en iyi yapan mı olmak istiyorsunuz, yoksa bir işi kurup, işini en iyi yapan insanları işe mi almak istiyorsunuz? (yolunuzu belirlemekte yardımcı olacak)

Siz bu soruları ve daha bir çok soruyu kendinize sormalısınız. Siz kendinize sorarken, bırakın ben bir sonraki yazımı düşüneyim. Bir başka yazımda görüşmek üzere!

Notlar: Yazı içerisinde okumak kelimesi klasik anlamda eğitim sisteminden bahsetmek için kullanılmıştır.Genel anlamda eğitim kelimesi de yine klasik amaçsız eğitim sisteminden bahsetmek için kullanılmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (75 votes cast)
Okumadan Zengin Olunur mu? Okuyup Zengin Olunur mu?, 4.6 out of 5 based on 75 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

5 fikir paylaşımı var.

 1. Sinan 16 Mayıs 2015 at 14:24

  çok doğru söylüyorsun.. İnsanlar okuyarak ancak başkalarının yanında çalışırlar veya bir yere bağlı kalırlar. İnsanlar kendi işinin patronu olmaları için sıfırdan başlamalı ve deneme yanılma yöntemi ile tecrübe edinmeli. Herkes okuyor ama herkes zengin olamıyor okumak ayrı bir şey zengin olmak ayrı bir şey

  Cevapla
 2. Cihan 4 Kasım 2015 at 19:35

  Bakın örneğin Bill Gatesin bir cümlesi vardır ki bu konuyla bence az buçuk bağlıdır ben Bazı derslerin sınavlarını geçemedim ;Ama arkadaşım hepsini gecti o simdi Microsoftta başarılı bir muhendis ben ise Microsoftun sahibiyim

  Cevapla
 3. kaan 2 Nisan 2016 at 22:44

  bende bir baba var 10 lafından 9 u oku ders çalış diğer 1 i ise bugün ders çalıştın mı yeterrrr

  Cevapla
 4. Mustafa 6 Kasım 2016 at 22:04

  Abi sen çok haklısın 8. SINIF öğrencisiyim okumak istemiyorum daralıyorum okulda okul üzerime üzerime geliyor boğulacak gibi hissediyorum bazen küfürler yağdırıyorum Müdüründen öğretmenine bazen çekip gidiyorum okuldan kafa dağıtıyorum evet derslerim kötü tembelim ama bende zengin olmak istiyorum ama okuyarak değil okumayarak bu sistem yanlış orta okul 7 ders lise 9 ders üniversite zaten okunmaz ya ben niye senemin yarısını okulda Geçireyim ben hayatımı yaşamak istiyorum ben okulda haps olmuş olarak değil dışarıda özgürce büyümeyi istiyorum neymiş üniversite okumadan olmuyorMuş lise okumayan çöpü bile olamıyormuş niye suriyeden gelen 5 para etmeyenler sadece sınava girerek okumadan devlet memuru oluyorlar biz bu ülkenin vatandaşıyız olamıyoruz Türkiye bu şartlarda gidersen hem insanları okuldan soğutMuş olacaksın hemde gelisemeyeceksin gözünü aç Türkiye şu anda en ağır eğitim türkiyede ama nedense bi telefonu bile zor yapıyorlar bırakın bu ayakları artık ya en çalışkanlar Japonlar bir günde 7 ders görmez günde 3 ders hemde sadece olacağı meslek üzerine biz mühendis olucaz atıyorum ingilizce görüyoruz niye ne yani mühendis olucaksin inşaat mühendisi ne diyeceksin binaya ingilizcemi konusacaksin ya yeter artık Türkiye de eğitim ağırlığı düşürülmeli ben niye 16 sene okiyim ya ben 16 senede neler yaparım bu okullar yüzünden insanlar nasıl büyüdüğünün farkına varamiyorlar çocukluklarini yaşayamıyorlar ve bu beni çok sinirlendiriyor…

  Cevapla
 5. Ali 11 Kasım 2016 at 19:16

  Okuyun mamur olun gdjsb lan universiteyi bi bitirin bo* gibi diploma puanıyla d ben goreyim sizi

  Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?