Sınırları Kaldırmakla İşe Başlayabilirsiniz!

Sınırları kaldırmak , diye bir başlık attım. Diyebilirsiniz ki, ne sınırı, yok benim sınırım. Ben de buna şöyle cevap verebilirim, senin bir gün öleceğini bilmen bir sınırdır. Bu sınır, senin bir sonraki nesillerle tanışmanı, ışınlanmayı belki göremeyeceğini, Mars ‘da gidip kamp yapamayacağını açıkça ortaya koyar. Hayır, ben ölümsüz olmanız gerektiğini söylemiyorum.  Ortadan kaldıramayacağınız sınırlar elbette var, ben size bunu belirtiyorum. Ama bir de ne olduğunu keşfetmeniz gereken, kendi kendinizi içerisinde tutsak ettiğiniz bazı sınırlandırmalar vardır.  Bu noktada yapmanız gereken, sınırları kaldıramıyorsanız ( ki çoğu zaman kaldıramazsınız ) genişletin! Bunu, kendi içinizde istila etmeniz, ele geçirmeniz yerler olarak da görebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, 2014 yılında  kendi kazandığımın dışında toplamda 10.000 TL kazanacağım derseniz bir hedef belirlemiş olursunuz. Aynı zamanda bu kendinizi bir sınırlamadır. Odaklanacağınız şey, 10.000 TL olacaktır ve siz sadece bunu ek olarak kazanmak isteyeceksinizdir. İyi bir şey yaptınız, herkes şöyle der  zaten ” kendine bir hedef belirle!” Siz de aslında bunu yaptınız, bir hedef belirlediniz. Ama sizce de bir şey eksik değil mi? Belirlediğiniz hedef belki size göre oldukça büyük bir hedeftir ve ben buna kesinlikle bir şey diyemem. Doğru olanı yapmışsınız 10.000 TL ‘yi belirlemekle. Sonuçta gerçekçi de olmak gerekiyor. Ortada hiç bir şey yokken, tutup da 10 milyon TL belirlemek doğru olmazdı. Ama benim size söyleyeceğim şey şu, sizin gerçekten ekstra olarak 1 yıl içerisinde kazanmak istediğiniz sadece 10 bin TL mi?

Her insan çok daha fazlasını kazanmak ister, çok daha fazlası… Son sınırımız yani ölümden geçene kadar bu böyle devam eder. Demek istediğim şey siz de elbette o paradan daha fazlasını kazanmak istiyorsunuz.

Burada size ince bir noktadan bahsetmek istiyorum. Bir hedefi belirlerken hem gerçekçi olmalısınız, hem de istediğiniz bir hedef olmalı. İkisi arasındaki dengeyi kurarak bir hedef belirlemekle doğru olanı yaparsınız. Doğru şekilde belirlenmiş hedef, sizi başarıya teşvik eder. Bir de kimi insanlar var, bu insanlar istedikleri hedefi tam olarak ortaya koymuyor. Diyorlar ki, belirlediğim süre sonunda bu hedefime ulaşamazsam hayal kırıklığına uğrarım, benim için iyi olmaz. Ben de şunu söylerim o zaman, hayal kırıklıkları başarıya giden en önemli adımlardandır. Tabii eğer hırslı, azimli diye tabir edilebilecek bir insansanız… Hayal kırıklığına uğramanız, sizi daha fazlası için kırbaçlayacaktır.

Eğer, hayatınızı daha iyi noktalara taşımak istiyorsanız sınırlarınızı kaldıramıyorsanız bile, genişleterek işe başlayabilirsiniz! Sadece para anlamında değil, bir çok anlamda zihnimize gömdüğümüz sınırlandırmalar var. Bu sınırlamaları önce keşfedin, sonra genişletin. O zaman hayat sizin için de çok daha iyi bir yaşama alanı olacaktır.

Sınırlarınızı,

Keşfedin >> Genişletin >> İsteyin >> Çözüm Bulun >> Uygulayın

Ne kadar çok sınır keşfeder ve genişletirseniz, sınırlarınız o kadar genişleyecek. Ve yaşam sizin için bir oyun bahçesi haline gelecektir. O noktan sonra size sadece, keyfini çıkartmak ve eğlenmek kalır. Sakın unutmayın!..

Hayat herkese her istediğini verecek bereketli topraklardır. Sadece ekmesini bilmelisiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (18 votes cast)
Sınırları Kaldırmakla İşe Başlayabilirsiniz!, 4.3 out of 5 based on 18 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

1 fikir paylaşımı var.

 1. ayşegül acar 21 Aralık 2013 at 14:48

  Aslında insanların hayatta başarısız olmalarının nedeni hedef belirlememk ve bu hedefleri yazıya dökmemekten geçiyor.
  Evet yazmayı sevmiyoruz.
  Kendimize 1 yılık,5 yıllık hedefler koymalı ve bun ları kağıda döküp hergün görebileceğimiz bir yere asmalıyız bence.İşte o zaman herşey tıkır tıkır işliyor aslında.
  Millet olarak günlük yaşamayı seven bir milletiz.
  Ben artık hedeflerimiz belirliyor ve o hedefe kilitleniyorum.Gerçekleştiğini görmenin verdiği haz ise bambaşka oluyor.

  Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?