Yarınımız Dünümüzden Beslenmeye Devam Ettikçe…

Gün geçmiyor ki haberlerde, televizyonda, internette bir başarı hikayesi görmeyelim. Her gün binlerce insan, bazı konularda inanılmaz başarılara imza atmaya devam ediyor. Bu hayatta nasıl başarılı olacağınıza ilişkin kitaplar satılıyor, söyleşiler yapılıp, videolar çekiliyor. Fakat herkesin es geçtiği, ya da insanlara söylemekten çekindiği bir şey var. O da yarınlarımızın, dün yaptıklarımızdan, yaşadıklarımızdan beslendiği…

Sanıyoruz ki, bir şey olacak ve anında hayatımızdaki her şey değişim gösterip büyük bir başarıya imza atmış olacağız. 

Her gün şu kadar para kazanmaya başlayacaksınız!

Hayatınız bir anda değişecek!

1 haftada inanılmaz fit olacaksınız!

Bu hapı yutacaksınız ve zekanız on kat artacak!

Ve daha neler neler… Uzunca bir süre, hayatımı maddi ve manevi açıdan bir anda (!) değiştirecek şeyleri arayan birisi olarak söyleyebilirim ki, yukarıdaki şeylerin gerçekleşme olasılığı çok ama çok düşük. Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insan içerisinde, böyle bir şeyin size denk gelmesi… Üzmek istemem ama mümkün değil. Siz eğer böyle bir şeye inanan birisiyseniz, korkarım ki reklamların, pazarlamacı ve satışcıların hitap ettiği kitle olmaktan öteye geçemezsiniz.

Elbette hayatınızı değiştirecek, ilerleyen zamanlarda o yaşadığım olay bir mucizeydi ve şimdi şöyleyim deme fırsatınız olacak. Bu hakikaten çok yüksek bir ihtimal! Ama aradan yıllar geçtikten sonra, mucize diye adlandırdığınız olayın gerçekleştiği gün, onu bir mucize olarak görmeyeceksiniz. O olay, bilgi ya da her neyse hayatınızdaki iyi şeyleri tetikleyici olarak görev yapacak ve bunu bir süre belki uzunca bir süre sonra hissedeceksiniz.

10 yıl sonranın planlarını yaparak (şöyle olacak, böyle yapacağım) hayatınıza gayet güzel devam edebilirsiniz. Hayalperest birisi olarak bunu söylüyorum, çünkü kendinizi plan yaptığınıza inandırarak hayal kurmak mükemmeldir! Keyif verir… İyi bir hayalperestseniz uçabilirsiniz bile! Fakat, benim henüz yakın bir süre öncesinden öğrendiğim bir şey varsa, yarınınızı bugünü baz alarak planlayın. Sadece planlamakla kalmayın! İşe koyulun hemen şimdi!.. Etkisini bir anda görmeyeceksiniz, aradan belki uzunca bir süre geçmesi gerekecek, ama o gün geldiğinde “iyi ki!” deme mutluluğuna ve gururuna erişeceksiniz.

Değerli dostum, aşama aşama ilerlememiz gereken bu hayatta yarınlarımız bugünlerimizden ve dünlerimizden beslenerek gelir. En büyük sıçrayışı gerçekleştirmek için iki üç adım geriye gitmek zorundasınız. Eğer geriye gidecek bir yeriniz yoksa veya şimdiden oluşturmaya başlamadıysanız, şimdilik büyük sıçrayışı gerçekleştirme gibi bir lüksünüz yok. Ve yarınımız dünlerimizden beslenmeye devam ettikçe, korkarım ki olmayacak.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

Bertolt Brecht

Yarınlarınızı besleyecek bir dünü oluşturmanız dileğiyle,

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
Yarınımız Dünümüzden Beslenmeye Devam Ettikçe..., 4.5 out of 5 based on 4 ratings
Aslında yorum yapmanı isterim. Ama yorum yapmasan bile hemen bu yazının üzerindeki rating bölümünde bu yazıyı oylar mısın?

1 fikir paylaşımı var.

  1. GULAY 22 Mart 2014 at 11:08

    Butun bilgilerin yazili bir sekilde olmasive uygulamak istiyorum.

    Cevapla

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?