Zaman Yönetiminde Başarısızım Ya Sen?

Yazıma bu sefer küçük bir hikayeyle başlamak istiyorum. Bir öğretmen, çoğu çok stresli işlerde çalışan ve hızlı olmaları gereken öğrencileriyle bir deney yapar. Eline bir kavanoz alır ve içerisine küçük kaya parçaları koymaya başlar. Artık kavanoz kaya parçalarını almayacak hale gelince, öğrencilerine kavanozda yer kalıp kalmadığını sorar. Öğrenciler kavanozun dolduğunu görünce, evet doldu cevabını verirler. Rehberleri, hayır der! kavanoz henüz dolmadı…

Masanın altından, nispeten daha küçük çakıl taşları çıkartır. Ve kavanoza koymaya başlar. Kavanoz yine dolduktan sonra, kapağı kapatıp sallar.Ve öğrencilerine yine sorar; kavanoz doldu mu? Bu sefer akıllanan öğrenciler, hayır der, dolmadı! Rehberleri öğrenmeye başladınız der ve masanın altından içerisi kum dolu bir poşet çıkartır, kavanozun içerisine döker.

Ardından öğrencilerine, bu deneyden ne öğrendiklerini sorar. Öğrencilerden birisi der ki, günümüz ne kadar dolu olursa olsun araya bir şeyler sıkıştırıp daha da doldurabiliriz. Rehber, hayır der doğru cevap bu değil ve şöyle devam eder.

Eğer ben, kavanozun içerisini önce doldurabildiğim kadar kumla doldursaydım ne çakıl taşlarına, ne de küçük kaya parçalarına yer kalırdı. Hayatta böyledir, önceliklerinizi belirlemeniz ve hayatınızı önceliklerinizle doldurmanız gerekir. Mutlaka, küçük kaya parçaları gibi aralarında boş yer kalacaktır. Ardından ikinci sıradakileri ve üçüncüleri koyabilirsiniz.

Elbette önemli olan öncelikleri belirlemek…Fakat bir çoğumuz, hayatımız içerisinde önceliklerin ne olduğunu belirlemeye vakit ayırmıyoruz ve doğal olarak gün içerisinde bize bahşedilen saatler çöpe gitmekten beter oluyor! Aradan haftalar geçiyor, belki aylar… Bakıyoruz ki elimizde avcumuzda, tutabileceğimiz bir şey yok.

Öncelik belirlemek o kadar da kolay bir şey değil. Özellikle ilgi alanınız benim gibi genişse. İş konusunu ele alırsak, bir çok iş dalında finans, dijital pazarlama, fiziksel pazarlama, tasarım ve bir çok konuyla daha ilgiliyim. Bunların hepsinde başarılı olmak istediğim ortada. Sanıyorum ki, ilgi alanımın geniş olmasının temel sebebi para kazanmayı sevmem olmalı. Bundan dolayı, benim şunu düşünmem gerekiyor. Tamam! Hepsini yapabiliyorum ama hangisi daha çok para kazandırır? Ne yazık ki henüz, bunun üzerinde kendi kendime bir fikir birliğine varabilmiş değilim. Yani kendimi hala, bu konu hakkında başarısız hissediyorum.

Elbette öncelik belirlemek sadece para kazanmak değil. Her konuda önceliklerimizi belirleyebilmeliyiz ki hayattan daha çok tat alabilelim. Bir hobiyi gerçekleştirirken mi daha fazla keyif alıyoruz? Arkadaşlarımızla sohbet ederken mi? Uzatılabilir… En fazla keyif aldığımız şeyleri kavanozumuza önce koyarsak keyif anlamında daha çok şey elde ederiz. Nerden daha fazla kazanacağımızı bilir ve ona göre öncelik belirlersek daha fazla kazanırız. En fazla hangi konuda okumayı seviyor, ve öğrenmek istiyorsak, önceliğimizi belirler ve ona göre okuruz.

Sonuç olarak, önceliklerimizi belirleyelim ki, hayatımızı da keyfimizi de paramızı da çöpe atmayalım.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

utkuyilmaz imza

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Zaman Yönetiminde Başarısızım Ya Sen?, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Peki ya sen zaman yönetimi konusunda başarılı görüyor musun kendini? Hayata dair, belirlediğin önceliklerin var mı? Biraz bahset lütfen...

Tartışalım mı? Ya da belki aynı fikirdeyizdir?